آ شنایی با طراحی پارچه

قبل از شروع به طراحی باید ابتدا کاربرد پارچه ای را که می خواهید با آن طرح را شروع کنید بدانید از جمله ویژگی ظاهری آن،افت و ریزش آن،بافت و نحوه استفاده آن برای موقعیتهای مختلف،کیفیت دوخت و خواص مقاومتی و…بنابراین قبل از شروع به طراحی باید یک پارچه شناس خوب باشید.

هر فرهنگی دارای المان های و ویژگی های خاص خود است و به عنوان طراح باید نسبت به آنها آگاهی پیدا کنیم.به عنوان مثال باید بدانید فرهنگ ایرانی اسلامی چه فاکتورهایی دارد و همچنین شاخصه فرهنگ های دیگر را دریابیم.

منبع الهام

منبع الهام ما در طراحی هرچیزی می تواند باشد و باید اطلاعاتی از جمله رنگ،بافت،طرح و مقیاس را در اختیار ما بگذارد.

روش کار خود و رسانه و ابزاری که با آن کار می کنید را مشخص کنید اینکه چگونه کار می کنید با دست طراحی میکنید یا نرم افزار و شیوه رنگ گذاری خود را مشخص کنید و بعد از اتمام کار باید به فکر ارائه طرحهای خود برای فروش باشید.این خیلی مهم است که بدانید چه کسی خریدار طرح های شماست آیا سفارشی کار میکنید یا به فکر تولید انبوه هستید؟!

تحقیق در مورد روند مد و آنچه که در بازار موجود است بسیار ضروری است شما می توانید چیزی مشابه خواست بازار طراحی کنید یا ایده ای کاملا متفاوت را در پیش گیرید تصمیم خود را بگیرید.ایده های ناب از هر چیزی که در اطراف شما وجود دارد می توانند گرفته شوند:از تاریخ لباس ،گالری ها،طبیعت،معماری و بناها،کتاب و اینترنت و…

نقش فرهنگ

با مروری بر فرهنگ های مختلف کاربرد  پارچه های مختلف را می توانیم دریابیم.برای مثال در ژاپن پارچه برای کیمونو ژاپنی به صورتی است که از نخهای ابریشم طویل بافته شده است و طول آن به طوری است که با حداقل برش به الگوی واضحی از لباس دست پیدا می کنیم در حالیکه در فرهنگ غرب با نقطه مقابل این مطلب روبه رو هستیم به طوری که در قرن ۱۷-۱۶ پارچه های قابل استفاده برای تهیه لباس به برش ها و پنل سازی ها و تکه دوزی های فراوانی نیاز داشت و کار تمام شده گران قیمت بود بنابراین فقط افراد ثروتمند و اشراف توانایی خرید آن لباسها را داشتند.

ایده کلاسیک

چیزی شبیه تقلید کردن از سبکها و ترندهای موجود است در حالیکه ایده غیرکلاسیک  کاملا متفاوت بوده وبا نگاه کردن و ایده گرفتن از چیزی مثل طبیعت،نقاشی،هنر معاصر،سفالگری،بناها و معماری و… در ذهن جرقه میزند.

بعد از اینکه منبع الهام خود را مشخص کردید قدم بعدی گردآوری اطلاعاتتان به صورت بصری است.اینجا به تهیه مود برد یا اسکچ بوک برای انسجام بخشیدن به ایده هایمان می پردازیم.این کار یک پیوستگی در روند کارمان به ما می دهد.

طرح را خلق کنیدبا دست طراحی کنید،با CAD

کار کنید یا با استفاده از کلاژ ،عکس و…قبل از آن با انواع اقسام کاغذها کار کنید تا بهترین ابزار خود را بیابید و شیوه کار خود را کشف کنید.

متفاوت باشید و از اینکه چیزی عجیب خلق می کنید نهراسید اجازه دهید خلاقیتتان تقویت شود!و با تکیه به اصول کار طراحی پارچه کار را پیش ببرید.

در مقالات بعدی درباره اصول طراحی پارچه خواهم گفت.

اشتراک گذاری:

دیدگاهتان را بنویسید